بانک شهر

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

از زمانی که شهرداری‌ها موظف به تامین بخش عمدهای از اعتبارات مورد نیاز برای پوشش هزینه‌های خود شدند و به نوعی خودکفایی را تجربه نمودند، با مشکلات جدی در تامین نقدینگی و سرمایه روبرو بودند. پرواضح است ظرفیت درآمدهای معمول و جاری شهرداری‌های تهران و سایر کلانشهرها، پاسخ‌گوی هزینه‎ها و مخارج شهر نبوده و از سویی مهاجرت روز افزون جامعه روستایی کشور به شهرهای بزرگ در دهه‌های اخیر موجب گشت نیاز شهرداریها به اعتبارات کلان محسوس‌تر و اجتناب‌ناپذیر گردد. در نتیجه نظام برنامه‌ریزی مدیریت شهری به سمتی رفت که از ظرفیت سرمایه‌گذاری اشخاص حقیقی و حقوقی برای تحقق و انجام وظایف مدیریت شهری استفاده نماید و در همین راستا شرکتهای سرمایهگذاری و صندوقهای اعتباری در دل شهرداریهای کشور پا به عرصه ظهور گذاشتند و با نظر به ضرورت تسهیل در گردش منابع و جلب اعتماد مردم، توجه مدیران و کارشناسان تصمیمساز و سیاست‌گذار به سمت ایجاد مراکز مالی و اعتباری و بانکی جلب گردید. تعاونی اعتباری شهر در شهرداری تهران حاصل اولیه این نگرش و رویکرد بود و در همین راستا بهرهگیری از ظرفیت سایر نهادهای مدیریت شهری کشور بهخصوص کلانشهرها میتوانست این الگوی موثر را تقویت و منابع گسترده و قابل توجهی را فراهم نماید و بدیهی بود ورود شهرداریها بهصورت مجزا و پراکنده نتیجهای ارزنده در برنداشته باشد.

علاوه براین، ورود به این حوزه نیاز به تخصص عالی در بخشهای مالی و بانکی داشت که بنا بر نظر دکتر قالیباف شهردار محترم تهران در گام اول موسسه مالی و اعتباری شهر با مجوز بانک مرکزی و با سهامداری شهرداریهای تهران و سایر کلانشهرهای کشور، شهروندان(اشخاص حقیقی) و با سرمایهای معادل 1500میلیارد ریال تاسیس گردید و این موسسه در تاریخ 21/11/87 فعالیت خود را رسماً آغاز نمود. در طول مدت فعالیت، تاثیر و کارآمدی این موسسه بر حوزه عملکرد شهرداریها مشهود گردید، لیکن برای سهولت و بهرهبرداری از سایر ظرفیتها و خدمات مالی و اعتباری و گسترش دایره مشتریان داخلی و خارجی، ایجاد بانک شهر ضروری بهنظر میرسید که با توجه به پیگیریهای فراوان مدیران ارشد شهرداری تهران و کلانشهرها و از سویی افزایش سرمایه توسط سهامداران تا سقف 2000میلیارد ریال، در تاریخ 19/11/88 مجوز ثبت بانک شهر توسط بانک مرکزی با هماهنگی و تائید شورای عالی پول و اعتبار کشور صادر و در تاریخ 17/12/88 افتتاح گردید.

اکنون بانک شهر آمده است تا با همیاری و همکاری شهروندان، هموطنان و سپردهگذاران و با شعار نوآوری در خدمت، مشارکت و حمایت خود را از پروژههای خدمات شهری، حمل و نقل عمومی، عمرانی، فرهنگی و اجتماعیشهرداریهای کشور ارایه و سطح خدمات مربوط به حوزه مدیریت شهری را برازنده و سازگار با معیارهای جهانی ترسیم نماید.

خواندن 1299 دفعه

رسانه

خدمات مجازی

 • اپلیکیشن اندروید
 • اپلیکیشن ios
 • دریافت کارت حضور در جشنواره
 • باشگاه برترین ها
 • تالار گفتگو
 • خلاقیت در تبلیغات
 • مقالات
 • سمینار و همایش

آدرس:

میدان توحید – خیابان شهید طوسی – بعد از خیابان اسکندری شمالی – پلاک ۱۰۰ – طبقه دوم – واحد ۳

تلفن:

۶۶۵۶۴۴۵۸-۶۰
خبرنامه ایمیلی
نام (*)
ورودی نامعتبر است

ایمیل (*)
ورودی نامعتبر است
خبرنامه پیامکی
 1. نام(*)
  ورودی نامعتبر است
 2. شماره همراه(*)
  ورودی نامعتبر است